Bavim se prodajom muških i ženskih mirisa, i želim se raspitati o prodaji mirisa za žene, da li je to dozvoljeno?
Prodaja mirisa dozvoljena je bez obzira na to da li se radilo o muškom ili ženskom mirisu. Miris spada u lijepe stvari i ukrase, a Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, volio je miris i podsticao na njegovu upotrebu.
Dilema se pojavljuje kada se radi o prodaji mirisa ženama koje ga koriste van svojih domova kako bi njime privlačile i zavodile muškarce. Međutim, grijeh tog postupka ne vezuje se za prodavca mirisa, nego za onog ko to djelo čini. Svevišnji Allah rekao je: “Što god ko uradi, sebi uradi, i svaki grešnik samo će svoje breme nositi.” (El-En'am, 164)
Isto pravilo važi za sve što se podjednako može koristiti na dozvoljen i na zabranjen način. Prodaja je dozvoljena, a svako je odgovoran za svoje postupke i način kako dotičnu stvar koristi.
Međutim, mnogi učenjaci iz te dozvole izuzimaju stanje kada je sigurno ili kada prevladava mišljenje da će prodana roba biti upotrijebljena na zabranjen način, kao naprimjer da je upotreba na haram način jako rasprostranjena u dotičnom mjestu. U tom slučaju prodavcu nije dozvoljena prodaja, jer time pomaže činjenje grijeha, a Svevišnji Allah kaže: “Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu.” (El-Maida, 2)
Ovakav stav oprezniji je i sigurniji, ali istovremeno ograničava kupoprodaju o kojoj Svevišnji Allah kaže: “A Allah je dozvolio trgovinu.” (El-Bekara, 274) Mogućnost da će se miris upotrijebiti na zabranjen način nije dovoljna da bi se prodaja zabranila. Svevišnji Allah kaže: “Reci: ‘Ko je zabranio Allahove ukrase koje je On za robove Svoje stvorio, i ukusna jela?’ Reci: ‘To je za vjernike na dunjaluku, a i na ahiretu jesu samo za njih.'” (El-A'raf, 32) Iz ajeta se razumije da su lijepe stvari na ovom svijetu za vjernike, ali i za druge, dok će na ahiretu lijepe stvari biti samo za vjernike.
Miris spada u lijepe stvari i dozvoljeno je prodavati ga, ali ako za konkretnu osobu trgovac zna da će ga koristi na haram način, neće mu prodati. Isto je pravilo i za druge stvari koje su u osnovi dozvoljene, a mogu se upotrijebiti na različite načine. Tako, naprimjer, grožđe je dozvoljeno prodavati iako se može koristiti za proizvodnju vina. Prodavcu je dozvoljeno prodati grožđe nepoznatoj osobi za koju ne zna kako će ga koristiti, ali ako bi mu kupac bio agent koji zastupa tvornicu za proizvodnju vina, tada ne bi bilo dozvoljeno prodati mu grožđe, jer je očigledno da će ga upotrijebiti u haram svrhu. Svevišnji Allah najbolje zna. (Muhammed b. Salih el-Munedžid, El-Islamu Sualun ve dževab, br. 5444; Mustafa el-Advi,)